Chesters B5405-20 Drawer Dresser
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Chesters B5405-64 Complete King Panel Bed
Chesters B5405-75 Complete Cal.King Panel Storage Bed
Chesters B5405-13 Door Chest
Chesters B5405-01 Drawer Nightstand
Chesters B5405-05 Open Nightstand
Chesters B5405-42 Portrait Mirror
Chesters B5405-66 Complete King Poster Bed
Chesters B5405-54 Complete Queen Panel Bed
Chesters B5405-10 Drawer Chest
Chesters B5405-74 Complete Cal.King Panel Bed
Chesters B5405-65 Complete King Panel Storage Bed
Items We Think You Will Love..
McCoy Dresser and Mirror Set in Charcoal
McCoy 7-Drawer Dresser in Antique White
Grant Park Dresser Mirror – GPKPE5550
Bridgestone Dresser and Mirror Set in Black
Ocean Isles 6 Drawer Woven Dresser
Alana Dresser
Bridgestone 7-Drawer Dresser in Black
Amish Highlands Dressing Mirror – AHINT556T
Surfside 6-drawer / 2-door Dresser
Glacier Point Gj Dresser – GLPGJ5500
Gallagher Dresser – GALNH5510
Westland Dresser and Mirror Set in Almond
Chesters B5405-20 Drawer Dresser
Product Details
| Construction & Features | 9 drawers with 3 felt lined top drawers. |
|---|---|
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back. |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides. |
| Construction & Features | sealed case piece. |
| Construction & Features | support leg w/ levelers. |
| Construction & Features | metal with nails decoration at top 2 sides. |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top. |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 65 × 38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Aged Iron, Alabaster |
| Style | Transitional |
| Collection | Chesters Mill B5405 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Chesters B5405-20 Drawer Dresser from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.