Chesters B5405-01 Drawer Nightstand
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Chesters B5405-55 Complete Queen Panel Storage Bed
Chesters B5405-54 Complete Queen Panel Bed
Chesters B5405-42 Portrait Mirror
Chesters B5405-10 Drawer Chest
Chesters B5405-75 Complete Cal.King Panel Storage Bed
Chesters B5405-74 Complete Cal.King Panel Bed
Chesters B5405-05 Open Nightstand
Chesters B5405-66 Complete King Poster Bed
Chesters B5405-13 Door Chest
Chesters B5405-65 Complete King Panel Storage Bed
Chesters B5405-20 Drawer Dresser
Items We Think You Will Love..
Geo Heights Nightstand – GEOBT5750
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Rio Nightstand with Electronic Features in Black
Ralston Nightstand – RANDA5750
Glacier Point Gj Nightstand – GLPGJ5750
McCoy 2-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Cape May Electrified Nightstand
Islamorada 1-drawer / 2-door Electrified Coastal Nightstand
Alana Nightstand
Rio Nightstand with Electronic Features in Blue
Ocean Isles 1 Drawer Woven Nightstand W/ Power And Usb A + C
Monterey 2 Drawer Electrified Nightstand
Chesters B5405-01 Drawer Nightstand
Product Details
| Construction & Features | 3 drawers with felt lined top drawer. |
|---|---|
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back. |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides. |
| Construction & Features | sealed case piece. |
| Construction & Features | metal with nails decoration at top 2 sides. |
| Construction & Features | on/off touch lighting control. |
| Construction & Features | wire management. |
| Construction & Features | weight capacity: 50 lbs for top. |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 30 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Aged Iron, Alabaster |
| Style | Transitional |
| Collection | Chesters Mill B5405 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Chesters B5405-01 Drawer Nightstand from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.