Kinsley B5890-42 Portrait Mirror
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Kinsley B5890-74 Complete Cal.King Panel Bed
Kinsley B5890-20 Drawer Dresser
Kinsley B5890-13 Door Chest
Kinsley B5890-01 Drawer Nightstand
Kinsley B5890-10 Drawer Chest
Kinsley B5890-64A Complete King Panel Storage Bed
Kinsley B5890-74A Complete Cal.King Panel Storage Bed
Kinsley B5890-65 Complete King Upholstered Panel Bed
Kinsley B5890-55 Complete Queen Upholstered Panel Bed
Kinsley B5890-54 Complete Queen Panel Bed
Kinsley B5890-54A Complete Queen Panel Storage Bed
Items We Think You Will Love..
Magnolia Manor Mirror
Adamstown Mirror – ADANT5550
Sun Valley Mirror – SUVCL5550
Bryson Mirror – BRNSZ5550
Westlake Dm Master Mirror – WSLDM5560
Amish Highlands Landscape Mirror – AHINT5550
Mission Hill Bedroom Mirror – MIHHA5550
Monterey Mirror
Magnolia Manor Vanity Mirror
River Place Mirror
Sun Valley Rt Mirror – SUVRT5550
Geo Heights Mirror – GEOBT5550
Kinsley B5890-42 Portrait Mirror
Product Details
| Dimensions | 39″W x 1.5″D x 40″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 99.06cm W x 3.81cm D x 101.6cm H |
| Construction & Features | 5mm tempered clear glass w/ 1″ bevel |
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 39 × 40 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | Black Heron, Oslo Pewter Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Kinsley B5890 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Kinsley B5890-42 Portrait Mirror from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.