Merrifield B6308-54 Complete Queen Panel Bed
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Merrifield B6308-10 Drawer Chest
Merrifield B6308-54A Complete Queen Panel Storage Bed
Merrifield B6308-65 Complete King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Merrifield B6308-01 Drawer Nightstand
Merrifield B6308-22 Double Drawer Dresser
Merrifield B6308-55 Complete Queen Panel Bed w/Upholstered Headboard
Merrifield B6308-42 Portrait Mirror
Merrifield B6308-64 Complete King Panel Bed
Merrifield B6308-64A Complete King Panel Storage Bed
Items We Think You Will Love..
Adamstown Queen Panel Bed – ADANT5070
Adamstown King Panel Bed – ADANT5170
Adamstown Queen Storage Bed – ADANT5071
Amish Highlands Queen Arch Storage Bed – AHINT5071
McCoy Queen Storage Bed in Antique White
Glacier Point Gj King Storage Bed – GLPGJ5131
Gallagher King Storage Bed – GALNH5131
Glacier Point Gj Queen Storage Bed – GLPGJ5031
Amish Highlands King Arch Storage Bed – AHINT5171
Surfside Bed
Gallagher Cal King Storage Bed – GALNH5231
McCoy King Storage Bed in Antique White
Merrifield B6308-54 Complete Queen Panel Bed
Product Details
| Dimensions | 62.63″W x 87″D x 53″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 159.08cm W x 220.98cm D x 134.62cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 800 lbs |
| Weight | 800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 62.63 × 53 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Merino Pearl Fabric, Raisin Black |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Merrifield – Black B6308 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Merrifield B6308-54 Complete Queen Panel Bed from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.