Calistoga B2590-10 Drawer Chest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Calistoga B2590-01 Drawer Nightstand
Calistoga B2590-65 King Shutter Panel Bed
Calistoga B2590-54 Complete Queen Panel Bed
Calistoga B2590-64 Complete King Panel Bed
Calistoga B2590-32 Gentleman’s Chest
Calistoga B2590-74 Complete Cal.King Panel Bed
Calistoga B2590-20 Drawer Dresser
Calistoga B2590-55 Queen Shutter Panel Bed
Calistoga B2590-40 Landscape Mirror
Items We Think You Will Love..
Bridgestone 6-Drawer Chest in Antique White
Adamstown 6 Drawer Chest – ADANT5600
Miramar 6 Drawer Chest
Islamorada 4 Drawer Chest / Single Chest
Glacier Point Chest – GLPGR5600
Colorado City 5-Drawer Chest in Charcoal
Amish Highlands Mule Chest – AHINT5700
Mission Hill Bedroom Door Chest – MIHHA5650
Whit-Ash 5-Drawer Door Chest in Light Grey
Mission Hill Bedroom 6 Drawer Chest – MIHHA5600
Canterbury 5-Drawer Chest in Grey
Calistoga B2590-10 Drawer Chest
Product Details
| Dimensions | 40″W x 18″D x 58″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 101.6cm W x 45.72cm D x 147.32cm H |
| Construction & Features | 5 drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 58 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Charcoal |
| Style | Casual Retreats |
| Collection | Calistoga B2590 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Calistoga B2590-10 Drawer Chest from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.