Heron B4400-10TT Two Tone Drawer Chest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Heron B4400-01 Drawer Nightstand
Heron B4400-13 Door Chest
Heron B4400-75 Complete Cal.King Panel Bed with Storage Rails
Heron B4400-54 Complete Queen Panel Bed with Regular Rails
Heron B4400-69B Complete King Lamp Panel Storage Bed
Heron B4400-74 Complete Cal.King Panel Bed with Regular Rails
Heron B4400-65 Complete King Panel Bed with Storage Rails
Heron B4400-06 Small Drawer Nightstand
Heron B4400-20 Drawer Dresser
Heron B4400-10 Drawer Chest
Heron B4400-59B Complete Queen Lamp Panel Storage Bed
Items We Think You Will Love..
Miramar Woven Mirrored Door Chest
McCoy 5-Drawer Chest in Charcoal
Islamorada 4 Drawer Chest / Single Chest
Adamstown Double Door Chest – ADANT5610
Avalanche 5-Drawer Chest in Antique White
Amish Highlands 5 Drawer Chest – AHINT5600
Gallagher Chest – GALNH5610
Mission Hill Bedroom Door Chest – MIHHA5650
Amish Highlands Mule Chest – AHINT5700
Westland 5-Drawer Chest in Almond
Whit-Ash 5-Drawer Chest in Light Grey
Heron B4400-10TT Two Tone Drawer Chest
Product Details
| Dimensions | 42″W x 19″D x 54″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 106.68cm W x 48.26cm D x 137.16cm H |
| Construction & Features | 5 drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 54 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Chalk White, Dovetail Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Heron Cove B4400 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Heron B4400-10TT Two Tone Drawer Chest from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.