Paxton B4805-13 Door Chest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Paxton B4805-74 Complete Cal.King Panel Bed with Regular Rails
Paxton B4805-64 Complete King Panel Bed with Regular Rails
Paxton B4805-55 Complete Queen Panel Bed with Storage Rails
Paxton B4805-69 Complete King Lamp Panel Bed with Regular Rails
Paxton B4805-01 Drawer Nightstand
Paxton B4805-79 Complete Cal.King Lamp Panel Bed with Regular Rails
Paxton B4805-20 Drawer Dresser
Paxton B4805-40 Landscape Mirror
Paxton B4805-75 Complete Cal.King Panel Bed with Storage Rails
Paxton B4805-79B Complete Cal.King Lamp Panel Storage Bed
Paxton B4805-69B Complete King Lamp Panel Storage Bed
Items We Think You Will Love..
Bryson Chest – BRNSZ5600
Miramar 6 Drawer Chest
Ocean Isles 5 Drawer Woven Chest
Gallagher Chest – GALNH5610
Mission Hill Bedroom 6 Drawer Chest – MIHHA5600
Bridgestone 6-Drawer Chest in Black
McCoy 5-Drawer Chest in Charcoal
Islamorada 5 Drawer Chest
Canterbury 5-Drawer Chest in Grey
Glacier Point Chest – GLPGR5600
Westland 5-Drawer Chest in Almond
Paxton B4805-13 Door Chest
Product Details
| Dimensions | 46″W x 19″D x 70″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 116.84cm W x 48.26cm D x 177.8cm H |
| Construction & Features | 6 drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | 1 wood sliding door on the right |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves behind the door |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 46 × 70 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dovetail Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Paxton Place B4805 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Paxton B4805-13 Door Chest from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.