Willowbrook B5324-10 Drawer Chest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Willowbrook B5324-55B Complete Queen Wall Bed w/Upholstered HB
Willowbrook B5324-54B Complete Queen Wall Bed
Willowbrook B5324-54 Complete Queen Panel Bed
Willowbrook B5324-05T Wood Open Nightstand Hutch w/Lamp SU
Willowbrook B5324-20 Drawer Dresser
Willowbrook B5324-05 Open Nightstand
Willowbrook B5324-01 Drawer Nightstand
Willowbrook B5324-64A Complete King Panel Storage Bed
Willowbrook B5324-64 Complete King Panel Bed
Willowbrook B5324-65 Complete King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-65A Complete King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Items We Think You Will Love..
Islamorada 4 Drawer Chest / Single Chest
Westland 5-Drawer Chest in Almond
Amish Highlands 5 Drawer Chest – AHINT5600
Canterbury 5-Drawer Chest in Grey
Geo Heights Chest – GEOBT5600
Whit-Ash 5-Drawer Door Chest in Light Grey
Glacier Point Gj Chest – GLPGJ5600
Amish Highlands Mule Chest – AHINT5700
Bridgestone 6-Drawer Chest in Antique White
Miramar Woven Mirrored Door Chest
Mission Hill Bedroom Door Chest – MIHHA5650
Willowbrook B5324-10 Drawer Chest
Product Details
| Dimensions | 38″W x 18.25″D x 56.38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 96.52cm W x 46.36cm D x 143.21cm H |
| Construction & Features | 5 drawers with appearance of 7 drawers , including 1 felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/english dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 38 × 56.38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Egg Shell White w/slight rub through, M10868 Natural Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Willowbrook B5324 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Willowbrook B5324-10 Drawer Chest from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.