Marisol B5132-20 Drawer Dresser
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Marisol B5132-52A Complete Queen Sleigh Storage Bed w/Upholstered HB
Marisol B5132-64 Complete King Panel Bed
Marisol B5132-01 Drawer Nightstand
Marisol B5132-45 Shaped Mirror
Marisol B5132-72A Complete Cal.King Sleigh Storage Bed w/Upholstered HB
Marisol B5132-07 Bachelor Chest
Marisol B5132-54 Complete Queen Panel Bed
Marisol B5132-52 Complete Queen Upholstered Sleigh Bed
Marisol B5132-62A Complete King Sleigh Storage Bed w/Upholstered HB
Marisol B5132-62 Complete King Upholstered Sleigh Bed
Marisol B5132-72 Complete Cal.King Upholstered Sleigh Bed
Marisol B5132-74 Complete Cal.King Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Ocean Isles 6 Drawer Woven Dresser
Colorado City Dresser and Mirror Set in Charcoal
Geo Heights Dresser – GEOBT5500
Whit-Ash Dresser and Mirror Set in Light Grey
Bridgestone 7-Drawer Dresser in Antique White
Bridgestone Dresser and Mirror Set in Antique White
Grant Park Dresser Mirror – GPKPE5550
Westland Dresser and Mirror Set in Almond
Islamorada 6-drawer / 2-door Dresser
McCoy Dresser and Mirror Set in Charcoal
Surfside 6-drawer / 2-door Dresser
Avalanche Dresser and Mirror Set in Antique White
Marisol B5132-20 Drawer Dresser
Product Details
| Dimensions | 70″W x 20″D x 41″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 177.8cm W x 50.8cm D x 104.14cm H |
| Construction & Features | 9 drawers with 2 felt lined top drawers |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind 2 wood framed tempered glass doors |
| Construction & Features | metal fretwork decoration on front doors |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for shelf |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 70 × 41 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Clear Glass, Fawn, Graphite Metal, Snow Fox PU |
| Style | Transitional |
| Collection | Marisol B5132 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Marisol B5132-20 Drawer Dresser from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.