Plum B5990-20 Drawer Dresser
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Plum B5990-55 Complete Queen Upholstered Panel Bed
Plum B5990-01 Drawer Nightstand
Plum B5990-75A Complete Cal.King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Plum B5990-10 Drawer Chest
Plum B5990-65 Complete King Upholstered Panel Bed
Plum B5990-55A Complete Queen Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Plum B5990-74A Complete Cal.King Panel Storage Bed
Plum B5990-40 Landscape Mirror
Plum B5990-65A Complete King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Plum B5990-64A Complete King Panel Storage Bed
Plum B5990-75 Complete Cal.King Upholstered Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Geo Heights Dresser – GEOBT5500
Westland 6-Drawer Dresser in Almond
Bridgestone Dresser and Mirror Set in Antique White
Avalanche 8-Drawer Dresser in Antique White
Monterey 9 Drawer Dresser
Gallagher Dresser – GALNH5510
Westland Dresser and Mirror Set in Almond
Whit-Ash Dresser and Mirror Set in Light Grey
Bryson Dresser – BRNSZ5500
McCoy 7-Drawer Dresser in Antique White
McCoy Dresser and Mirror Set in Antique White
Plum B5990-20 Drawer Dresser
Product Details
| Dimensions | 68″W x 20″D x 40″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 172.72cm W x 50.8cm D x 101.6cm H |
| Construction & Features | marble top |
| Construction & Features | 6 drawers with appearance of 8 drawers , including 2 felt lined top drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers at front feet |
| Weight | 202.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 40 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Elite Dove Fabric, Ravenwood Black |
| Style | Coastal/Cottage |
| Collection | Plum Creek – Black B5990 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Plum B5990-20 Drawer Dresser from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.