Lindon B5570-05D Dark Open Nightstand
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Lindon B5570-50W Complete Queen White Upholstered Island Bed
Lindon B5570-64A Complete King Panel Bed w/Storage Rails
Lindon B5570-70W Complete Cal.King White Upholstered Island Bed
Lindon B5570-64 Complete King Panel Bed
Lindon B5570-22 Double Drawer Dresser
Lindon B5570-10 Drawer Chest
Lindon B5570-60G Complete King Grey Upholstered Island Bed
Lindon B5570-54 Complete Queen Panel Bed
Lindon B5570-74 Cal.King Panel Bed
Lindon B5570-40 Landscape Mirror
Lindon B5570-60W Complete King White Upholstered Island Bed
Items We Think You Will Love..
Westland 2-Drawer Nightstand in Almond
Gallagher Nightstand – GALNH5760
Miramar Electrified 3-drawer Woven Nightstand
Rio Nightstand with Electronic Features in Black
Mission Hill Bedroom Nightstand – MIHHA5750
Vintage Series Open Night Stand – Black
Ralston Nightstand – RANDA5750
Geo Heights Nightstand – GEOBT5750
Islamorada 1-drawer / 2-door Electrified Coastal Nightstand
Cape May Electrified Nightstand
Monterey 2 Drawer Electrified Nightstand
Bridgestone 2-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Lindon B5570-05D Dark Open Nightstand
Product Details
| Dimensions | 29″W x 17″D x 28″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 73.66cm W x 43.18cm D x 71.12cm H |
| Construction & Features | 1 top felt lined drawer |
| Construction & Features | 1 fixed bottom wood shelf |
| Construction & Features | tinted drawer w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Construction & Features | weight capacity: 50 lbs for top, 100 lbs for shelf |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 29 × 28 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Belgian Wheat and Coffee Bean, Burnished Brass, Sauve Blanco Fabric, Sauve Pebble Fabric |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lindon B5570 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Lindon B5570-05D Dark Open Nightstand from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.