Sunset B5783-01 Drawer Nightstand
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Sunset B5783-75 Complete Cal.King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Sunset B5783-05 Open Nightstand
Sunset B5783-65 Complete King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Sunset B5783-74 Complete Cal.King Panel Bed
Sunset B5783-54 Complete Queen Panel Bed
Sunset B5783-11 Drawer Chest
Sunset B5783-64 Complete King Panel Bed
Sunset B5783-20 Drawer Dresser
Sunset B5783-10 Drawer Chest
Sunset B5783-55 Complete Queen Panel Bed w/Upholstered Headboard
Sunset B5783-40 Landscape Mirror
Sunset B5783-21 Drawer Dresser
Items We Think You Will Love..
Grandpas Cabin Night Stand
Geo Heights Nightstand – GEOBT5750
Whit-Ash 2-Drawer Nightstand with USB in Light Grey
Amish Highlands Nightstand – AHINT5750
Canterbury 2-Drawer Nightstand with USB in Grey
Glacier Point Gj Nightstand – GLPGJ5750
Miramar Electrified 3-drawer Woven Nightstand
McCoy 2-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Avalanche 3-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Rio Nightstand with Electronic Features in White
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Ocean Isles 1 Drawer Woven Nightstand W/ Power And Usb A + C
Sunset B5783-01 Drawer Nightstand
Product Details
| Dimensions | 28″W x 17″D x 28″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 71.12cm W x 43.18cm D x 71.12cm H |
| Construction & Features | 2 drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | metal stretchers |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Weight | 56.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 28 × 28 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sanibel Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Sunset Cove B5783 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Sunset B5783-01 Drawer Nightstand from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.