Willowbrook B5324-05T Wood Open Nightstand Hutch w/Lamp SU
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Willowbrook B5324-55 Complete Queen Panel Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-65 Complete King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-54 Complete Queen Panel Bed
Willowbrook B5324-55A Complete Queen Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-75 Complete Cal.King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-54A Complete Queen Panel Storage Bed
Willowbrook B5324-05 Open Nightstand
Willowbrook B5324-75B Complete Cal.King Wall Bed w/Upholstered HB
Willowbrook B5324-55B Complete Queen Wall Bed w/Upholstered HB
Willowbrook B5324-65A Complete King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-01 Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Alana Nightstand
Gallagher Nightstand – GALNH5760
Ralston Nightstand – RANDA5750
Rio Nightstand with Electronic Features in Blue
Colorado City 2-Drawer Nightstand with USB in Charcoal
Bridgestone 2-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Glacier Point Gj Nightstand – GLPGJ5750
Vintage Series Open Night Stand – Black
Surfside 1-drawer / 2-door Electrified Nightstand
Canterbury 2-Drawer Nightstand with USB in Grey
Cape May Electrified Nightstand
Adamstown Nightstand – ADANT5750
Willowbrook B5324-05T Wood Open Nightstand Hutch w/Lamp SU
Product Details
| Dimensions | 114.13″W x 86.75″D x 60″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 289.89cm W x 220.34cm D x 152.4cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | configuring with 2 open nightstands and hutches on sides |
| Construction & Features | Features of Open Nighstand and Hutch: |
| Construction & Features | 1 felt lined drawer on top |
| Construction & Features | 2 fixed bottom wood shelves |
| Construction & Features | tinted drawer w/english dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger |
| Construction & Features | weight capacity: 50 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Construction & Features | 1 metal lamp shade on top |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 1 LED light w/wire management |
| Weight | 15.43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.63 × 24 × 26.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Egg Shell White w/slight rub through and M10868 Natural Fabric |
| Style | Contemporary |
| Collection | Willowbrook B5324 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Willowbrook B5324-05T Wood Open Nightstand Hutch w/Lamp SU from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.