Lancaster D4352-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Lancaster D4352-20 Rectangular Dining Table
Lancaster D4352-78 Bench w/Upholstered Seat & Back
Lancaster D4352-01T Wood Dining Cabinet Top SU
Lancaster D4352-15 Server
Lancaster D4352-01B Wood Dining Cabinet Base KD
Lancaster D4352-01 Dining Cabinet
Lancaster D4352-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Lancaster D4352-68 Bench w/Upholstered Seat
Lancaster D4352-25 Round Dining Table
Lancaster D4352-82 Counter Dining Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Lancaster D4352-14 Buffet
Items We Think You Will Love..
Beacon Slatback Chair With Wood Seat – BEAPW265K
Lawson Bench (RTA)
Anacortes Dt Bench – ANADT296K
Barbossa Panel Back Uph Seat Chair – BABDC298K
British Isles Mb Slatback Sidechair – BRIMB267K
Double Bridge Counter Bench (RTA)
Anacortes Bench – ANASM296K
Bremerton Wg Slatback Chair – BRMWG243K
Bremerton So Splatback Chair – BRMSO235K
Bennett Ladderback Arm Chair – BENSQ256K
Farmhouse Windsor Back Arm Chair
British Isles Co Slatback Sidechair – BRICO267K
Lancaster D4352-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Product Details
| Dimensions | 20″W x 23″D x 39″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 50.8cm W x 58.42cm D x 99.06cm H |
| Construction & Features | upholstered seat and wood slat back |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 20 × 39 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | 9333A-8 Fabric, Dovetail Grey |
| Style | Traditional |
| Collection | Lancaster D4352 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Lancaster D4352-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn) from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.