Tinley D4646-79 Bench w/Back
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Tinley D4646-01B Wood Dining Cabinet Base SU
Tinley D4646-01T Wood Dining Cabinet Top SU
Tinley D4646-20 RectangularDiningTable
Tinley D4646-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Tinley D4646-15 Server
Tinley D4646-04 Buffet Curio Cabinet
Tinley D4646-01 Dining Cabinet
Tinley D4646-60 Dining Side Chair (2/ctn)
Tinley D4646-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Tinley D4646-22 48″ Round Dining Table
Items We Think You Will Love..
Lawson Counter Bench (RTA)
Bremerton So Splatback Chair – BRMSO235K
British Isles Co Napoleon Sidechair – BRICO285K
British Isles Mb Napoleon Sidechair – BRIMB285K
Anacortes Bench – ANASM296K
British Isles Ob Slatback Sidechair – BRIOB267K
Anacortes Shasta Side Chair – ANASM255K
Newport Dining Bench
Anacortes Dt Bench – ANADT296K
British Isles Co Slatback Sidechair – BRICO267K
Double Bridge Upholstered Side Chair (RTA)
Bennett Upholstered Bench – BENSQ295K
Tinley D4646-79 Bench w/Back
Product Details
| Dimensions | 67.75″W x 20.5″D x 34.38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 172.09cm W x 52.07cm D x 87.33cm H |
| Construction & Features | wood seat and back |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 750 lbs |
| Weight | 750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 67.75 × 34.38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dove tail grey |
| Style | Traditional |
| Collection | Tinley Park D4646 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Tinley D4646-79 Bench w/Back from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.