Kavanaugh D5612-12 Sideboard
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Kavanaugh D5612-21 Trestle Dining Table
Kavanaugh D5612-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Kavanaugh D5612-24 Round Dining Table
Kavanaugh D5612-65 Dining Side Chair w/Uph.Seat & Back w/o Slats(2/ctn)
Items We Think You Will Love..
Cattail Bungalow Natural Sideboard – CATNT9010
Farmhouse Server
Esmond Sideboard – ESMNT9020
Henderson Sideboard – HDNMB9010
Lawson Server
Bremerton Wg Server – BRMWG9020
Treasures Hutch – Oak
Island Breeze 2-basket Storage Cabinet
Bremerton So Server – BRMSO9020
British Isles Mb Wine Server – BRIMB9010
British Isles Ob Wine Server – BRIOB9010
Beacon Sideboard – BEAPW9010
Kavanaugh D5612-12 Sideboard
Product Details
| Dimensions | 72″W x 17″D x 42″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 182.88cm W x 43.18cm D x 106.68cm H |
| Construction & Features | 4 wood doors ; 1 adj.wood shelf behind each 2 doors |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Weight | 187.39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 42 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | 1536-1 Fabric, Weathered Kona Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Kavanaugh D5612 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Kavanaugh D5612-12 Sideboard from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.