Lindon D5570-01B Two Tone Dining Cabinet
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Lindon D5570-64 Dining Side Chair w/Paper Cord Seat (2/ctn)
Lindon D5570-60D Dark Dining Side Chair (2/ctn)
Lindon D5570-73G Dining Arm Chair w/Grey Uph.Seat & Back (2/ctn)
Lindon D5570-79 Arm Bench w/Low Back
Lindon D5570-62G Dining Side Chair w/Grey Upholstered Seat (2/ctn)
Lindon D5570-21 Trestle Dining Table
Lindon D5570-14 Buffet
Lindon D5570-62W Dining Side Chair w/White Upholstered Seat (2/ctn)
Lindon D5570-20 Rectangular Dining Table
Lindon D5570-73W Dining Arm Chair w/White Uph.Seat & Back (2/ctn)
Items We Think You Will Love..
Henderson Sideboard – HDNMB9010
Island Breeze 4-basket Vertical Storage Cabinet
Esmond Sideboard – ESMNT9020
Islamorada Sideboard With Wine Rack
Bremerton Wg Server – BRMWG9020
Bremerton So Server – BRMSO9020
Anacortes Kitchen Island – ANASM9080
Chesney Server – CHSFB9010
Anacortes Server – ANASM9010
Bristol Point Wg Wine Server – BTLWG9010
British Isles Ob Wine Server – BRIOB9010
Island Breeze 2-basket Storage Cabinet
Lindon D5570-01B Two Tone Dining Cabinet
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 40″W x 17″D x 72″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 101.6cm W x 43.18cm D x 182.88cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered glass doors on top ; 2 adj. wood shelves w/plate grooves behind the doors |
| Construction & Features | 2 wine storage drawers and 2 felt lined drawers behind the 2 bottom wood framed tempered glass doors |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | metal base |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 72 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Belgian Wheat and Coffee Bean, Burnished Brass, Clear Glass, Natural Paper Cord, Sauve Blanco Fabric, Sauve Pebble Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Lindon D5570 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Lindon D5570-01B Two Tone Dining Cabinet from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.