Heron D4400-42 Counter Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Heron D4400-79 Bench w/Back
Heron D4400-68 Bench w/Upholstered Seat
Heron D4400-67 Curved Bench w/Upholstered Seat
Heron D4400-25 Dining Trestle Table
Heron D4400-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Heron D4400-82 Counter Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Heron D4400-65 Step Up Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Heron D4400-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Heron D4400-27 52″ Round Dining Table
Heron D4400-14 Buffet
Items We Think You Will Love..
Casual Loft Trestle Table – CAURH617L
Bristol Point Wg Extending Leg Table – BTLWG6320
Bennett Pedestal Extension Table – BENSQ6250
Beacon Leg Table – BEAPW6300
British Isles Ob Dropleaf Table – BRIOB6100
British Isles Co Dropleaf Table – BRICO6100
Beacon Dinette – BEAPW6020
Anacortes Leg Table – ANASM6340
British Isles Ob Extending Leg Table – BRIOB6310
Heron D4400-42 Counter Table
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 60″W x 38″D x 36″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 152.4cm W x 96.52cm D x 91.44cm H |
| Construction & Features | table can be extended to 80″x38″x36″ with 1 center removable ext. leaf (20″/pc) |
| Construction & Features | wood slide with self-driven guides and gears |
| Construction & Features | 4 wood doors panel on both front and back sides |
| Construction & Features | horizontal slats for bottle storage |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 60 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Aged Pewter Metal, Baja Fog Fabric, Chalk White, Dovetail Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Heron Cove D4400 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Heron D4400-42 Counter Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.