Heron E4400-08 Console 80″
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Heron E4400-09 Console 90″
Heron E4400-05 Console 70″
Items We Think You Will Love..
Easton 82 Inch TV Console
Magnolia Manor Entertainment Hutch
Magnolia Manor Left Pier
Magnolia Manor 3 Door Hall Console
Venice 4-door Credenza
Siesta Key 4-door Credenza
Stormy Ridge Occasional Media Console – STOBL7710
Laguna 3-door Credenza
River Place Entertainment Center with Piers
Islamorada 4-door Credenza
River Place 75 Inch Entertainment Console
Heron E4400-08 Console 80″
Product Details
| Dimensions | 80″W x 18″D x 32″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 203.2cm W x 45.72cm D x 81.28cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed glass doors in the center |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves behind the doors |
| Construction & Features | 2 felt lined top side drawers |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind each left and right wood door |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger and type C on the top center back |
| Construction & Features | the maximum size TV that this unit will accommodate is 90″ |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 32 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Chalk White |
| Style | Transitional |
| Collection | Heron Cove E4400 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Heron E4400-08 Console 80″ from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.