Lancaster E4352-35L Wood Left Pier KD
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Lancaster E4352-05C Entertainment Wall
Lancaster E4352-08 Large Console
Lancaster E4352-35R Wood Right Pier KD
Lancaster E4352-09 Small Console
Lancaster E4352-25 Wood Hutch KD
Lancaster E4352-05 Console
Items We Think You Will Love..
Island Breeze 3-basket Entertainment Center
River Place Left Pier Top
Magnolia Manor Right Pier
City View 82 Inch TV Console
Magnolia Manor Entertainment Hutch
Stormy Ridge Occasional Media Console – STOBL7710
River Place Right Pier Top
River Place Entertainment Hutch
Magnolia Manor Left Pier
Lancaster E4352-35L Wood Left Pier KD
Product Details
| Dimensions | 114″W x 18″D x 86″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 289.56cm W x 45.72cm D x 218.44cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered glass doors in the center and 2 side wood doors |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves behind the center doors and 1 adj. wood shelf behind each side door |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | the maximum size TV that this unit will accommodate is 70″ |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for shelf |
| Construction & Features | 1 wood framed tempered glass door at the top and 1 wood door at the bottom |
| Construction & Features | 3 adj. wood framed tempered glass shelves behind the top door and 1 adj. wood shelf behind the bottom door |
| Construction & Features | 1 LED light |
| Construction & Features | weight capacity: 100 lbs for each shelf |
| Weight | 99.21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 22 × 81 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dovetail Grey |
| Style | Traditional |
| Collection | Lancaster E4352 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Lancaster E4352-35L Wood Left Pier KD from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.