Lindon E5570-08D Dark Large Console
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Lindon E5570-05 Console
Lindon E5570-08 Large Console
Lindon E5570-05D Dark Console
Items We Think You Will Love..
Laguna 3-door Credenza
Stormy Ridge Occasional Media Console – STOBL7710
Island Breeze 3-basket Entertainment Center
Marisol 74 Inch 4 Door Accent TV Stand
Magnolia Manor 3 Door Hall Console
Magnolia Manor Entertainment Hutch
Westlake Occasional Tv Console – WSLCB7540
Islamorada Entertainment Center
River Place Entertainment Hutch
River Place Right Pier Base
River Place Entertainment Center with Piers
Lindon E5570-08D Dark Large Console
Product Details
| Dimensions | 84″W x 17″D x 29″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 213.36cm W x 43.18cm D x 73.66cm H |
| Construction & Features | 4 wood framed glass doors ; 2 adj. wood shelves behind each side door |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves behind the 2 center doors |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | metal base |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | the maximum size TV that this unit will accommodate is 90″ |
| Construction & Features | TV area inside pilasters: W 78.44″ x H 44.12″ |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 84 × 29 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Belgian Wheat and Coffee Bean, Burnished Brass, Clear Glass |
| Style | Industrial |
| Collection | Lindon E5570 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Lindon E5570-08D Dark Large Console from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.