Paxton E4805-08 Console 80″
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Paxton E4805-05 Console 70″
Paxton E4805-09 Console 90″
Items We Think You Will Love..
Islamorada Entertainment Center
Magnolia Manor Left Pier
Sanibel 4-door Credenza
Magnolia Manor Entertainment Hutch
Lake House TV Console
River Place 75 Inch Entertainment Console
Siesta Key 4-door Credenza
River Place Right Pier Base
Venice 4-door Credenza
Marisol 65 Inch 3 Door Accent TV Stand
River Place Left Pier Base
Paxton E4805-08 Console 80″
Product Details
| Dimensions | 80″W x 18″D x 32″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 203.2cm W x 45.72cm D x 81.28cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed glass doors in the center |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves behind the doors |
| Construction & Features | 2 felt lined top side drawers |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind each left and right wood door |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger and type C on the top center back |
| Construction & Features | the maximum size TV that this unit will accommodate is 90″ |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 32 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dovetail Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Paxton Place E4805 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Paxton E4805-08 Console 80″ from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.