Conrad T5865-65 Pie Shaped Lift Top Cocktail Table w/Casters
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Conrad T5865-73 Rectangular Sofa Table
Conrad T5865-03 Rectangular End Table
Conrad T5865-50 Rect. Lift Top Storage Cocktail Table w/Casters
Items We Think You Will Love..
Islamorada Coffee Table
Marcello w/ White Top – Rectangular Coffee Table W/Casters
Stormy Ridge Occasional Cocktail Table – STOBL7130
Kansas 4274 Coffee Table
Pearl Coffee Table
Eldora Cocktail Table – ELDSB7110
Lake House Lift Top Cocktail Table
Parkland Falls Square Lift Top Cocktail Table
Terri Coffee Table – 3A
Riko Coffee Table W/ Metal Leg
Westlake Occasional Cocktail Table – WSLCB7110
Trinity Coffee Table
Conrad T5865-65 Pie Shaped Lift Top Cocktail Table w/Casters
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 36″W x 36″D x 17″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 91.44cm W x 91.44cm D x 43.18cm H |
| Construction & Features | left lift top rises 9.38″ above the top table surface when fully extended |
| Construction & Features | height of fully extended left lift top is 26.38″ from the floor |
| Construction & Features | back lift top rises 9.25″ above the top table surface when fully extended |
| Construction & Features | height of fully extended back lift top is 26.25″ from the floor |
| Construction & Features | storages under the lift tops |
| Construction & Features | 1 fixed wood shelf |
| Construction & Features | casters |
| Construction & Features | levelers |
| Weight | 85.98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 17 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Stone Harbor Grey |
| Style | Modern |
| Collection | Conrad T5865 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Conrad T5865-65 Pie Shaped Lift Top Cocktail Table w/Casters from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.