Esme T5763-45 Round Cocktail Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Esme T5763-73 Rectangular Sofa Table
Esme T5763-03 Rectangular End Table
Esme T5763-43 Rectangular Cocktail Table
Esme T5763-05 Round End Table
Items We Think You Will Love..
Beckley Coffee Table Complete in Dark Marble Top
City View Oval Cocktail Table
Uster Coffee Table W/Four storage Stools Grey
Islamorada Coffee Table
Riko Coffee Table W/ Metal Leg
Lake House Cocktail Table
Parkland Falls Square Lift Top Cocktail Table
Kansas 4274 Coffee Table
Trinity Coffee Table
Sutton Cocktail Table
Marcello w/ White Top – Rectangular Coffee Table W/Casters
Beckley Coffee Table Complete in White Marble Top
Esme T5763-45 Round Cocktail Table
Product Details
| Dimensions | 34″W x 34″D x 18″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 86.36cm W x 86.36cm D x 45.72cm H |
| Construction & Features | marble top |
| Construction & Features | metal legs |
| Construction & Features | metal stretcher |
| Construction & Features | levelers |
| Weight | 52.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 34 × 18 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Brushed nickel, White Marble |
| Style | Transitional |
| Collection | Esme T5763 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Esme T5763-45 Round Cocktail Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.