Fulton T4574-51 Top Cocktail Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Fulton T4574-73 Sofa Table
Fulton T4574-03 End Table
Items We Think You Will Love..
Arrowcreek Lift Top Cocktail Table
Lake House Lift Top Cocktail Table
Marcello w/ White Top – Rectangular Coffee Table W/Casters
Morris Coffee Table in Espresso W/White Marble Top (3A Packing)
Island Breeze 1-basket Coffee Table
Beckley Coffee Table Complete in Dark Marble Top
Trinity Coffee Table
Elsa Coffee Table Dark 3A packaging
City View Oval Cocktail Table
Terri Coffee Table – 3A
Greystone Mill Oval Cocktail Table
Fulton T4574-51 Top Cocktail Table
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Construction & Features | 1 front top drawer. |
|---|---|
| Construction & Features | back lift top rises 6.75″ above the top table surface when fully extended. |
| Construction & Features | height of fully extended back lift top is 24.75″ from the floor. |
| Construction & Features | 1 storage under the lift top. |
| Construction & Features | 10mm tempered smoke glass on the top right. |
| Construction & Features | 1 fixed wood shelf under the glass top. |
| Construction & Features | tinted drawer w/french dovetail in front & english in back. |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides. |
| Construction & Features | sealed case piece. |
| Construction & Features | metal base. |
| Construction & Features | levelers. |
| Weight | 95.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 48 × 18 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grey, Smoke Anthracite, Smoke Glass |
| Style | Contemporary |
| Collection | Fulton T4574 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Fulton T4574-51 Top Cocktail Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.