Hadleigh T5711-52 Shaped Nesting Cocktail Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Hadleigh T5711-34 Shaped Accent End Table
Hadleigh T5711-05 Round End Table
Hadleigh T5711-75 Demilune Sofa Table
Items We Think You Will Love..
Kansas 4274 Coffee Table
Sutton Cocktail Table
Sedona Cocktail Table
Pearl Coffee Table
Islamorada Coffee Table
Beckley Coffee Table Complete in White Marble Top
Lake House Lift Top Cocktail Table
Uster Coffee Table W/Four storage Stools Grey
River Place Cocktail Table
Lake House Lift Top Cocktail Table
Riko Coffee Table W/ Metal Leg
Marcello w/ White Top – Rectangular Coffee Table W/Casters
Hadleigh T5711-52 Shaped Nesting Cocktail Table
Product Details
| Dimensions | 37″W x 31.5″D x 18″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 93.98cm W x 80.01cm D x 45.72cm H |
| Construction & Features | including one smaller table (33x25x15) with the same features of the large one |
| Construction & Features | wood top |
| Construction & Features | wood stretcher |
| Construction & Features | floor protectors |
| Weight | 55.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 37 × 18 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Coffee Bean |
| Style | Transitional |
| Collection | Hadleigh Black T5711 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Hadleigh T5711-52 Shaped Nesting Cocktail Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.