Lenox T3790-49T Glass Octagonal Cocktail Table Top SU
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Lenox T3790-73 Rectangular Sofa Table
Lenox T3790-73T Glass Rectangular Sofa Table Top SU
Lenox T3790-49B Chrome Plated Octagonal Cocktail Table Base KD
Lenox T3790-09B Chrome Plated Octagonal End Table Base KD
Lenox T3790-09 Octoganal End Table
Lenox T3790-09T Glass Octagonal End Table Top SU
Lenox T3790-73B Chrome Plated Rectangular Sofa Table Base KD
Lenox T3790-49 Octoganal cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Sutton Cocktail Table
Stormy Ridge Occasional Cocktail Table – STOBL7130
Arrowcreek Lift Top Cocktail Table
Lake House Lift Top Cocktail Table
Lake House Cocktail Table
Sedona Cocktail Table
Lake House Lift Top Cocktail Table
Morris Coffee Table in Espresso W/White Marble Top (3A Packing)
Lake House Cocktail Table
Riko Rectangular Coffee Table W/Gold Metal Leg
Westlake Occasional Cocktail Table – WSLCB7110
Island Breeze 1-basket Coffee Table
Lenox T3790-49T Glass Octagonal Cocktail Table Top SU
Product Details
| Dimensions | 40″W x 40″D x 17″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 101.6cm W x 101.6cm D x 43.18cm H |
| Construction & Features | 12mm tempered clear glass w/ 1″ bevel top |
| Construction & Features | metal pucks |
| Construction & Features | chrome plated legs |
| Construction & Features | levelers |
| Weight | 58.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 0.47 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Silver |
| Detail Color | Chrome |
| Style | Modern |
| Collection | Lenox Square T3790 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Lenox T3790-49T Glass Octagonal Cocktail Table Top SU from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.