Lyndale T5391-50 Lift Top Storage Cocktail Table w/Casters
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Lyndale T5391-05 Round End Table
Items We Think You Will Love..
Arrowcreek Lift Top Cocktail Table
Trinity Coffee Table
Sedona Cocktail Table
Terri Coffee Table – 3A
Eldora Cocktail Table – ELDSB7110
Parkland Falls Square Lift Top Cocktail Table
Lake House Lift Top Cocktail Table
Riko Coffee Table W/ Metal Leg
Riko Rectangular Coffee Table W/Gold Metal Leg
Lake House Cocktail Table
Marcello w/ White Top – Rectangular Coffee Table W/Casters
Beckley Coffee Table Complete in Dark Marble Top
Lyndale T5391-50 Lift Top Storage Cocktail Table w/Casters
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 38″W x 38″D x 18″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 96.52cm W x 96.52cm D x 45.72cm H |
| Construction & Features | lift top rises 9.25″ above the top table surface when fully extended |
| Construction & Features | height of fully extended lift top is 27.25″ from the floor |
| Construction & Features | storage under the lift top |
| Construction & Features | 1 fixed bottom wood shelf |
| Construction & Features | casters |
| Construction & Features | levelers |
| Weight | 57.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 18 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Nutmeg |
| Style | Transitional |
| Collection | Lyndale T5391 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Lyndale T5391-50 Lift Top Storage Cocktail Table w/Casters from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.