Paradox T4852-43 Rectangular Cocktail Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Paradox T4852-31 Rectangular Accent Table
Paradox T4852-03 Rectangular End Table
Paradox T4852-73 Rectangular Sofa Table
Items We Think You Will Love..
Terri Coffee Table – 3A
City View Oval Cocktail Table
Uster Coffee Table W/Four storage Stools Grey
Lake House Cocktail Table
River Place Cocktail Table
Arrowcreek Lift Top Cocktail Table
Island Breeze 1-basket Coffee Table
Lake House Lift Top Cocktail Table
Parkland Falls Square Lift Top Cocktail Table
Beckley Coffee Table Complete in Dark Marble Top
Morris Coffee Table in Espresso W/White Marble Top (3A Packing)
Paradox T4852-43 Rectangular Cocktail Table
Product Details
| Dimensions | 48″W x 30″D x 18″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 121.92cm W x 76.2cm D x 45.72cm H |
| Construction & Features | marble top |
| Construction & Features | 1 fixed wood shelf at the bottom |
| Construction & Features | brushed stainless steel frame |
| Construction & Features | levelers |
| Weight | 110.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 48 × 18 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Brushed Platinum, Pearl White, Roasted Almond |
| Style | Contemporary |
| Collection | Paradox T4852 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Paradox T4852-43 Rectangular Cocktail Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.