Preston T5941-43 Rectangular Cocktail Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Preston T5941-73 Rectangular Sofa Table
Preston T5941-03 Rectangular End Table
Items We Think You Will Love..
Arrowcreek Lift Top Cocktail Table
Island Breeze 1-basket Coffee Table
Lake House Cocktail Table
Islamorada Coffee Table
Trinity Coffee Table
Morris Coffee Table in Espresso W/White Marble Top (3A Packing)
Pearl Coffee Table
Stella Accent Cocktail Table
Westlake Occasional Cocktail Table – WSLCB7110
River Place Cocktail Table
Lake House Cocktail Table
Eldora Cocktail Table – ELDSB7110
Preston T5941-43 Rectangular Cocktail Table
Product Details
| Dimensions | 48″W x 26″D x 17″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 121.92cm W x 66.04cm D x 43.18cm H |
| Construction & Features | marble lay on the left wood top |
| Construction & Features | 1 flippable wood tray with cutout handles on the right top |
| Construction & Features | 1 fixed bottom wood shelf |
| Construction & Features | levelers |
| Weight | 80.39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 48 × 17 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Antique Silver, Gallery Buff |
| Style | Modern |
| Collection | Preston T5941 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Preston T5941-43 Rectangular Cocktail Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.