Revere T4562-43 Rectangular Cocktail Table w/Casters
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Revere T4562-03 Rectangular End Table
Revere T4562-73 Rectangular Sofa Table
Items We Think You Will Love..
Kansas 4274 Coffee Table
Parkland Falls Square Lift Top Cocktail Table
Uster Coffee Table W/Four storage Stools Grey
Morris Coffee Table in Espresso W/White Marble Top (3A Packing)
Sedona Cocktail Table
Lake House Cocktail Table
Pearl Coffee Table
Riko Rectangular Coffee Table W/Gold Metal Leg
Beckley Coffee Table Complete in White Marble Top
Stormy Ridge Occasional Cocktail Table – STOBL7130
Marcello w/ White Top – Rectangular Coffee Table W/Casters
Lake House Lift Top Cocktail Table
Revere T4562-43 Rectangular Cocktail Table w/Casters
Product Details
| Dimensions | 50″W x 28″D x 18″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 127cm W x 71.12cm D x 45.72cm H |
| Construction & Features | 10mm tempered clear glass w/flat edge layon top |
| Construction & Features | 1 drawer |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | tinted drawer w/english dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | stainless steel |
| Construction & Features | casters |
| Weight | 122.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 50 × 18 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Graphite. |
| Style | Modern |
| Collection | Revere T4562 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Revere T4562-43 Rectangular Cocktail Table w/Casters from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.