Spencer T5897-50 Lift Top Storage Cocktail Table w/Casters
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Spencer T5897-31 Rectangular Accent Table
Spencer T5897-73 Rectangular Sofa Table
Spencer T5897-03 Rectangular End Table
Items We Think You Will Love..
Lake House Lift Top Cocktail Table
Lake House Cocktail Table
Riko Coffee Table W/ Metal Leg
Lake House Lift Top Cocktail Table
Pearl Coffee Table
Beckley Coffee Table Complete in Dark Marble Top
Lake House Lift Top Cocktail Table
Marcello w/ White Top – Rectangular Coffee Table W/Casters
Stormy Ridge Occasional Cocktail Table – STOBL7130
Sutton Cocktail Table
Terri Coffee Table – 3A
Spencer T5897-50 Lift Top Storage Cocktail Table w/Casters
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 50″W x 28″D x 18″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 127cm W x 71.12cm D x 45.72cm H |
| Construction & Features | lift top rises 9.25″ above the top table surface when fully extended |
| Construction & Features | height of fully extended lift top is 27.25″ from the floor |
| Construction & Features | storage under the lift top |
| Construction & Features | 1 fixed wood shelf |
| Construction & Features | metal legs |
| Construction & Features | casters |
| Construction & Features | levelers |
| Weight | 102.51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 50 × 18 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Aged Nickel, Dark Briarsmoke |
| Style | Modern |
| Collection | Spencer T5897 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Spencer T5897-50 Lift Top Storage Cocktail Table w/Casters from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.