Sunset T5879-52 Nesting Cocktail Table w/Casters
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Sunset T5879-10 Chairside End Table
Sunset T5879-35 Drum Table
Sunset T5879-43 Rectangular Cocktail Table w/Casters
Sunset T5879-05 Round End Table
Items We Think You Will Love..
Lake House Lift Top Cocktail Table
Lake House Lift Top Cocktail Table
Lake House Cocktail Table
Islamorada Coffee Table
Uster Coffee Table W/Four storage Stools Grey
River Place Cocktail Table
City View Oval Cocktail Table
Lake House Cocktail Table
Stella Accent Cocktail Table
Sutton Cocktail Table
Lake House Cocktail Table
Kansas 4274 Coffee Table
Sunset T5879-52 Nesting Cocktail Table w/Casters
Product Details
| Dimensions | 38″W x 38″D x 16″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 96.52cm W x 96.52cm D x 40.64cm H |
| Construction & Features | including 1 large round table (38x38x16″) and 1 small round table (20x20x19″): |
| Construction & Features | large table: wood top, wood legs, casters |
| Construction & Features | small table: large table: wood top, wood legs, levelers |
| Weight | 73.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 16 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Moonlight Pearl |
| Style | Transitional |
| Collection | Sunset Cove – White T5879 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Sunset T5879-52 Nesting Cocktail Table w/Casters from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.