Prescott T4344-73 Rectangular Sofa Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Prescott T4344-43 Rectangular Cocktail Table
Prescott T4344-10 Chairside End Table
Prescott T4344-03 Rectangular End Table
Prescott T4344-44 Condo Rectangular Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Parkland Falls Sofa Table
Kendyl Occasional Sofa Table
Eldora Sofa Table – ELDSB7210
Kansas 4274 Sofa Table
Phillipe Sofa Table in Cherry
Penton Sofa Table
Breckenridge Sofa Table in Light Oak & Black
Lake House Sofa Table
Marcello w/ White Top – Sofa Table
Westlake Occasional Sofa Table – WSLCB7210
Sedona Sofa Table
Avril Sofa Table in Silver
Prescott T4344-73 Rectangular Sofa Table
Product Details
| Dimensions | 54″W x 16″D x 32″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 137.16cm W x 40.64cm D x 81.28cm H |
| Construction & Features | 1 drawer |
| Construction & Features | 2 wood shelves |
| Construction & Features | metal tube base |
| Construction & Features | levelers |
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 54 × 32 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Distressed iron, Rustic honey |
| Style | Industrial |
| Collection | Prescott T4344 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Prescott T4344-73 Rectangular Sofa Table from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.