Claremont B5942-40 Landscape Mirror
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Claremont B5942-55 Complete Queen Panel Bed w/Upholstered Headboard
Claremont B5942-22 Double Drawer Dresser
Claremont B5942-75 Complete Cal.King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Claremont B5942-65 Complete King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Claremont B5942-54 Complete Queen Panel Bed
Claremont B5942-74 Complete Cal.King Panel Bed
Claremont B5942-01 Drawer Nightstand
Claremont B5942-10 Drawer Chest
Claremont B5942-64 Complete King Panel Bed
Claremont B5942-05 Nightstand
Items We Think You Will Love..
Glacier Point Mirror – GLPGR5550
Stormy Ridge Bedroom Mirror – STOBL5550
Surfside Mirror
Geo Heights Mirror – GEOBT5550
Westlake Dm Master Mirror – WSLDM5560
Grandpas Cabin Mirror
Adamstown Mirror – ADANT5550
Gallagher Mirror – GALNH5550
Sun Valley Rt Mirror – SUVRT5550
River Place Mirror
Glacier Point Gj Mirror – GLPGJ5550
Claremont B5942-40 Landscape Mirror
Product Details
| Dimensions | 46″W x 1.25″D x 38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 116.84cm W x 3.17cm D x 96.52cm H |
| Construction & Features | 5mm tempered clear glass w/ 1″ bevel |
| Weight | 40.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.25 × 46 × 38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | 9287-7 Fabric, Smokey Taupe |
| Style | Transitional |
| Collection | Claremont B5942 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Claremont B5942-40 Landscape Mirror from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.