Claremont B5942-22 Double Drawer Dresser
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Claremont B5942-05 Nightstand
Claremont B5942-55 Complete Queen Panel Bed w/Upholstered Headboard
Claremont B5942-75 Complete Cal.King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Claremont B5942-74 Complete Cal.King Panel Bed
Claremont B5942-10 Drawer Chest
Claremont B5942-64 Complete King Panel Bed
Claremont B5942-54 Complete Queen Panel Bed
Claremont B5942-01 Drawer Nightstand
Claremont B5942-65 Complete King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Claremont B5942-40 Landscape Mirror
Items We Think You Will Love..
Whit-Ash 6-Drawer Dresser in Light Grey
Glacier Point Dresser – GLPGR5500
Whit-Ash Dresser and Mirror Set in Light Grey
Amish Highlands Dressing Mirror – AHINT556T
Bridgestone 7-Drawer Dresser in Antique White
Avalanche 8-Drawer Dresser in Antique White
Surfside 6-drawer / 2-door Dresser
Bridgestone 7-Drawer Dresser in Black
Cape May 7 Drawer Dresser
Grant Park Dresser Mirror – GPKPE5550
Westland 6-Drawer Dresser in Almond
Claremont B5942-22 Double Drawer Dresser
Product Details
| Dimensions | 67″W x 20″D x 38.06″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 170.18cm W x 50.8cm D x 96.67cm H |
| Construction & Features | 6 drawers with 2 felt lined top drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers at front feet |
| Weight | 184.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 67 × 38.06 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | 9287-7 Fabric, Smokey Taupe |
| Style | Transitional |
| Collection | Claremont B5942 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Claremont B5942-22 Double Drawer Dresser from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.