Glenbrook B5668-75B Complete Cal.King Wall Bed w/Upholstered HB
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Glenbrook B5668-75 Complete Cal.King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Glenbrook B5668-74B Complete Cal.King Wall Bed
Glenbrook B5668-75A Cal.King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Glenbrook B5668-65A King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Glenbrook B5668-65 Complete King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Glenbrook B5668-05 Open Nightstand
Glenbrook B5668-05T Wood Open Nightstand Hutch w/Lamp SU
Glenbrook B5668-10 Drawer Chest
Glenbrook B5668-65B Complete King Wall Bed w/Upholstered HB
Glenbrook B5668-20 Drawer Dresser
Glenbrook B5668-54A Queen Panel Storage Bed
Glenbrook B5668-01 Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Surfside Bed
Bryson Queen Panel Bed – BRNSZ5030
Adamstown Queen Panel Bed – ADANT5070
Adamstown King Panel Bed – ADANT5170
Adamstown Queen Storage Bed – ADANT5071
Bryson King Panel Bed – BRNSZ5130
Amish Highlands King Arch Panel Bed – AHINT5170
Geo Heights King Panel Bed – GEOBT5130
Glacier Point Gj Queen Storage Bed – GLPGJ5031
Bridgestone Queen Panel Bed in Black
Glacier Point Gj King Storage Bed – GLPGJ5131
Gallagher Cal King Storage Bed – GALNH5231
Glenbrook B5668-75B Complete Cal.King Wall Bed w/Upholstered HB
Product Details
| Dimensions | 130.13″W x 90.75″D x 62″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 330.53cm W x 230.5cm D x 157.48cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | upholstery on headboard |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | configuring with 2 open nightstands and hutches on sides |
| Construction & Features | Features of Open Nighstand and Hutch: |
| Construction & Features | 1 felt lined drawer on top |
| Construction & Features | 2 fixed bottom wood shelves |
| Construction & Features | tinted drawer w/english dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger |
| Construction & Features | weight capacity: 50 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Construction & Features | 1 metal lamp shade on top |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 1 LED light w/wire management |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.75 × 130.13 × 62 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | M10868 Natural Fabric, Pebble |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Glenbrook B5668 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Glenbrook B5668-75B Complete Cal.King Wall Bed w/Upholstered HB from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.