Glenbrook B5668-20 Drawer Dresser
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Glenbrook B5668-10 Drawer Chest
Glenbrook B5668-75 Complete Cal.King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Glenbrook B5668-65B Complete King Wall Bed w/Upholstered HB
Glenbrook B5668-64A King Panel Storage Bed
Glenbrook B5668-75A Cal.King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Glenbrook B5668-74B Complete Cal.King Wall Bed
Glenbrook B5668-13 Door Chest
Glenbrook B5668-54 Complete Queen Panel Bed
Glenbrook B5668-64B Complete King Wall Bed
Glenbrook B5668-64 Complete King Panel Bed
Glenbrook B5668-01 Drawer Nightstand
Glenbrook B5668-74A Cal.King Panel Storage Bed
Items We Think You Will Love..
Bridgestone 7-Drawer Dresser in Antique White
Whit-Ash Dresser and Mirror Set in Light Grey
Alana Dresser
Grant Park Dresser Mirror – GPKPE5550
Monterey 9 Drawer Dresser
Glacier Point Gj Dresser – GLPGJ5500
Westland Dresser and Mirror Set in Almond
Gallagher Dresser – GALNH5510
Avalanche Dresser and Mirror Set in Antique White
Whit-Ash 6-Drawer Dresser in Light Grey
Colorado City 9-Drawer Dresser in Charcoal
Glenbrook B5668-20 Drawer Dresser
Product Details
| Dimensions | 64″W x 19″D x 38.13″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 162.56cm W x 48.26cm D x 96.85cm H |
| Construction & Features | 9 drawers with 3 felt lined top drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/english dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 64 × 38.13 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | M10868 Natural Fabric, Pebble |
| Style | Transitional |
| Collection | Glenbrook B5668 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Glenbrook B5668-20 Drawer Dresser from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.