Bay B4398-13 Door Chest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Bay B4398-74 Complete Cal.King Panel Bed with Regular Rails
Bay B4398-75 Complete Cal.King Panel Bed with Storage Rails
Bay B4398-55 Complete Queen Panel Bed with Storage Rails
Bay B4398-54 Complete Queen Panel Bed with Regular Rails
Bay B4398-79B Complete Cal.King Lamp Panel Storage Bed
Bay B4398-79 Complete Cal.King Lamp Panel Bed with Regular Rails
Bay B4398-10 Drawer Chest
Bay B4398-69B Complete King Lamp Panel Storage Bed
Bay B4398-65B Complete King Arched Bed with Storage Rails
Bay B4398-01 Drawer Nightstand
Bay B4398-55B Complete Queen Arched Bed with Storage Rails
Items We Think You Will Love..
Colorado City 6-Drawer Door Chest in Charcoal
Adamstown Double Door Chest – ADANT5610
Islamorada 4 Drawer Chest / Single Chest
Miramar Woven Mirrored Door Chest
Adamstown 6 Drawer Chest – ADANT5600
Islamorada 5 Drawer Chest
Bridgestone 6-Drawer Chest in Black
Mission Hill Bedroom Door Chest – MIHHA5650
Avalanche 5-Drawer Chest in Antique White
Glacier Point Lingerie Chest – GLPGR5700
Glacier Point Gj Chest – GLPGJ5600
Bryson Chest – BRNSZ5600
Bay B4398-13 Door Chest
Product Details
| Dimensions | 46″W x 19″D x 70″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 116.84cm W x 48.26cm D x 177.8cm H |
| Construction & Features | 6 drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | 1 wood sliding door on the right |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves behind the door |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 46 × 70 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Toasted Nutmeg |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bay Creek B4398 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Bay B4398-13 Door Chest from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.