Bellamy B2491-07 Bachelor Chest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Bellamy B2491-53 Complete Queen Sleigh Storage Bed
B2491-64B undefined
Bellamy B2491-53B Complete Queen Sleigh Bed w/Shaped Footboard
Bellamy B2491-65 Complete King Shaped Panel Bed
Bellamy B2491-40 Landscape Mirror
Bellamy B2491-13 Door Chest
Bellamy B2491-45 Shaped Mirror
Bellamy B2491-10 Drawer Chest
Bellamy B2491-75 Complete Cal.King Shaped Panel Bed
Bellamy B2491-54 Queen Panel Bed
Bellamy B2491-01 Drawer Nightstand
Bellamy B2491-54B Queen Panel Storage Bed
Items We Think You Will Love..
Avalanche 5-Drawer Chest in Antique White
Glacier Point Lingerie Chest – GLPGR5700
Colorado City 6-Drawer Door Chest in Charcoal
Adamstown Double Door Chest – ADANT5610
Miramar 6 Drawer Chest
Whit-Ash 5-Drawer Chest in Light Grey
Bridgestone 6-Drawer Chest in Antique White
McCoy 5-Drawer Chest in Antique White
Miramar Woven Mirrored Door Chest
Islamorada 5 Drawer Chest
Bridgestone 6-Drawer Chest in Black
Adamstown 6 Drawer Chest – ADANT5600
Bellamy B2491-07 Bachelor Chest
Product Details
| Dimensions | 34″W x 18″D x 32″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 86.36cm W x 45.72cm D x 81.28cm H |
| Construction & Features | 1 felt lined hidden drawer on top |
| Construction & Features | 2 flip panel wood doors ,1 adj. wood shelf behind doors |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 75 lbs for top, 100 lbs for shelf |
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 34 × 32 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Peppercorn |
| Style | Traditional |
| Collection | Bellamy B2491 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Bellamy B2491-07 Bachelor Chest from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.