Bronwyn B4436-07 Chest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Bronwyn B4436-45 Shaped Mirror
Bronwyn B4436-10 Drawer Chest
Bronwyn B4436-63B King Sleigh Bed w/Shaped Footboard
Bronwyn B4436-64B King Panel Storage Bed
Bronwyn B4436-01 Drawer Nightstand
Bronwyn B4436-20 Drawer Dresser
Bronwyn B4436-73 Cal.King Sleigh Storage Bed
Bronwyn B4436-64 Complete King Panel Bed
Bronwyn B4436-75 Complete Cal.King Shaped Panel Bed
Bronwyn B4436-55 Complete Queen Shaped Panel Bed
Bronwyn B4436-74B Cal.King Panel Storage Bed
Bronwyn B4436-73B Cal.King Sleigh Bed w/Shaped Footboard
Items We Think You Will Love..
Islamorada 4 Drawer Chest / Single Chest
Colorado City 6-Drawer Door Chest in Charcoal
Bridgestone 6-Drawer Chest in Antique White
Glacier Point Gj Chest – GLPGJ5600
Geo Heights Chest – GEOBT5600
Glacier Point Lingerie Chest – GLPGR5700
Monterey 5 Drawer Chest
Mission Hill Bedroom 6 Drawer Chest – MIHHA5600
Adamstown Double Door Chest – ADANT5610
Mission Hill Bedroom Door Chest – MIHHA5650
Bryson Chest – BRNSZ5600
Miramar Woven Mirrored Door Chest
Bronwyn B4436-07 Chest
Product Details
| Construction & Features | 1 felt lined hidden drawer on top. |
|---|---|
| Construction & Features | 2 flip panel wood doors ; 1 adj.wood shelf behind doors. |
| Construction & Features | tinted drawer w/french dovetail in front & english in back. |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides. |
| Construction & Features | sealed case piece. |
| Construction & Features | levelers. |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for shelf. |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 34 × 32 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Alabaster, Baja Natural Fabric, Toasted Nutmeg |
| Style | Traditional |
| Collection | Bronwyn B4436 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Bronwyn B4436-07 Chest from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.