Bronwyn B4436-13 Door Chest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Bronwyn B4436-54 Complete Queen Panel Bed
Bronwyn B4436-20 Drawer Dresser
Bronwyn B4436-74B Cal.King Panel Storage Bed
Bronwyn B4436-53 Queen Sleigh Storage Bed
Bronwyn B4436-75 Complete Cal.King Shaped Panel Bed
Bronwyn B4436-40 Landscape Mirror
Bronwyn B4436-53B Queen Sleigh Bed w/Shaped Footboard
Bronwyn B4436-54B Queen Panel Storage Bed
Bronwyn B4436-01 Drawer Nightstand
Bronwyn B4436-64 Complete King Panel Bed
Bronwyn B4436-73B Cal.King Sleigh Bed w/Shaped Footboard
Items We Think You Will Love..
Gallagher Chest – GALNH5610
Westland 5-Drawer Chest in Almond
Glacier Point Chest – GLPGR5600
Miramar Woven Mirrored Door Chest
Whit-Ash 5-Drawer Door Chest in Light Grey
Geo Heights Chest – GEOBT5600
Canterbury 5-Drawer Chest in Grey
Ocean Isles 5 Drawer Woven Chest
Islamorada 5 Drawer Chest
Amish Highlands Mule Chest – AHINT5700
Avalanche 5-Drawer Chest in Antique White
Miramar 6 Drawer Chest
Bronwyn B4436-13 Door Chest
Product Details
| Dimensions | 48″W x 20″D x 71″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 121.92cm W x 50.8cm D x 180.34cm H |
| Construction & Features | 2 wood doors |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves and 2 drawers behind the doors |
| Construction & Features | tinted drawers w/ french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 48 × 71 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Alabaster, Baja Natural Fabric, Toasted Nutmeg |
| Style | Traditional |
| Collection | Bronwyn B4436 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Bronwyn B4436-13 Door Chest from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.