Charleston B5611-13GY Door Chest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Charleston B5611-54GY Complete Queen Panel Bed
Charleston B5611-64GY Complete King Panel Bed
Charleston B5611-01WH Drawer Nightstand
Charleston B5611-55GY Complete Queen Panel Storage Bed
Charleston B5611-75WH Complete Cal.King Panel Storage Bed
Charleston B5611-20GY Drawer Dresser
Charleston B5611-74GY Complete Cal.King Panel Bed
Charleston B5611-13WH Door Chest
Charleston B5611-40WH Landscape Mirror
Charleston B5611-65GY Complete King Panel Storage Bed
Charleston B5611-40GY Landscape Mirror
Items We Think You Will Love..
Islamorada 4 Drawer Chest / Single Chest
Surfside 5 Drawer Chest
Bridgestone 6-Drawer Chest in Black
Bridgestone 6-Drawer Chest in Antique White
Islamorada 5 Drawer Chest
Adamstown 6 Drawer Chest – ADANT5600
Glacier Point Gj Chest – GLPGJ5600
Monterey 5 Drawer Chest
Miramar 6 Drawer Chest
Ocean Isles 5 Drawer Woven Chest
Westland 5-Drawer Chest in Almond
Bryson Chest – BRNSZ5600
Charleston B5611-13GY Door Chest
Product Details
| Dimensions | 44″W x 19″D x 44″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 111.76cm W x 48.26cm D x 111.76cm H |
| Construction & Features | 1 left wood door |
| Construction & Features | 3 adj. wood shelves behind the door |
| Construction & Features | 4 right drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers at front feet |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 44 × 44 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | Harbor Gray, White Dove |
| Style | Transitional |
| Collection | Charleston B5611 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Charleston B5611-13GY Door Chest from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.