Charleston B5611-01WH Drawer Nightstand
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Charleston B5611-55GY Complete Queen Panel Storage Bed
Charleston B5611-75WH Complete Cal.King Panel Storage Bed
Charleston B5611-75GY Complete Cal.King Panel Storage Bed
Charleston B5611-13GY Door Chest
Charleston B5611-10GY Drawer Chest
Charleston B5611-40GY Landscape Mirror
Charleston B5611-40WH Landscape Mirror
Charleston B5611-13WH Door Chest
Charleston B5611-55WH Complete Queen Panel Storage Bed
Charleston B5611-64WH Complete King Panel Bed
Charleston B5611-01GY Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
McCoy 2-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Gallagher Nightstand – GALNH5760
Northlake 3 Drawer Nightstand – NRLWT5750
Surfside 1-drawer / 2-door Electrified Nightstand
Rio Nightstand with Electronic Features in White
Bridgestone 2-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Miramar Electrified 3-drawer Woven Nightstand
Westland 2-Drawer Nightstand in Almond
Amish Highlands Nightstand – AHINT5750
Avalanche 3-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Grandpas Cabin Night Stand
Ralston Nightstand – RANDA5750
Charleston B5611-01WH Drawer Nightstand
Product Details
| Dimensions | 28″W x 18″D x 29″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 71.12cm W x 45.72cm D x 73.66cm H |
| Construction & Features | 3 drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers at front feet |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Construction & Features | weight capacity: 50 lbs for top |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 28 × 29 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Harbor Gray, White Dove |
| Style | Contemporary |
| Collection | Charleston B5611 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Charleston B5611-01WH Drawer Nightstand from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.