Charleston B5611-20WH Drawer Dresser
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Charleston B5611-64GY Complete King Panel Bed
Charleston B5611-10GY Drawer Chest
Charleston B5611-65GY Complete King Panel Storage Bed
Charleston B5611-40WH Landscape Mirror
Charleston B5611-55WH Complete Queen Panel Storage Bed
Charleston B5611-20GY Drawer Dresser
Charleston B5611-13GY Door Chest
Charleston B5611-40GY Landscape Mirror
Charleston B5611-01WH Drawer Nightstand
Charleston B5611-65WH Complete King Panel Storage Bed
Items We Think You Will Love..
Avalanche Dresser and Mirror Set in Antique White
Surfside 6-drawer / 2-door Dresser
Amish Highlands Dressing Mirror – AHINT556T
Whit-Ash Dresser and Mirror Set in Light Grey
Colorado City Dresser and Mirror Set in Charcoal
McCoy Dresser and Mirror Set in Charcoal
Cape May 7 Drawer Dresser
Gallagher Dresser – GALNH5510
Westland Dresser and Mirror Set in Almond
Colorado City 9-Drawer Dresser in Charcoal
McCoy 7-Drawer Dresser in Charcoal
McCoy 7-Drawer Dresser in Antique White
Charleston B5611-20WH Drawer Dresser
Product Details
| Dimensions | 64″W x 19″D x 39″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 162.56cm W x 48.26cm D x 99.06cm H |
| Construction & Features | 7 drawers with 3 felt lined top drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers at front feet |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 64 × 39 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Harbor Gray, White Dove |
| Style | Transitional |
| Collection | Charleston B5611 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Charleston B5611-20WH Drawer Dresser from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.