Durango B5133-07 Bachelor Chest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Durango B5133-52A Complete Queen Sleigh Storage Bed w/Upholstered HB
Durango B5133-64 Complete King Panel Bed
Durango B5133-10 Drawer Chest
Durango B5133-74 Complete Cal.King Panel Bed
Durango B5133-62 Complete King Upholstered Sleigh Bed
Durango B5133-62A Complete King Sleigh Storage Bed w/Upholstered HB
Durango B5133-54 Complete Queen Panel Bed
Durango B5133-20 Drawer Dresser
Durango B5133-52 Complete Queen Upholstered Sleigh Bed
Durango B5133-72 Complete Cal.King Upholstered Sleigh Bed
Durango B5133-72A Complete Cal.King Sleigh Storage Bed w/Upholstered HB
Durango B5133-01 Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Bridgestone 6-Drawer Chest in Antique White
Amish Highlands 5 Drawer Chest – AHINT5600
Gallagher Chest – GALNH5610
Bridgestone 6-Drawer Chest in Black
Bryson Chest – BRNSZ5600
Whit-Ash 5-Drawer Chest in Light Grey
Canterbury 5-Drawer Chest in Grey
Colorado City 6-Drawer Door Chest in Charcoal
Adamstown 6 Drawer Chest – ADANT5600
Westland 5-Drawer Chest in Almond
Surfside 5 Drawer Chest
Durango B5133-07 Bachelor Chest
Product Details
| Dimensions | 34″W x 18″D x 32.5″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 86.36cm W x 45.72cm D x 82.55cm H |
| Construction & Features | 1 felt lined top drawer |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind 2 wood framed tempered glass doors |
| Construction & Features | metal fretwork decoration on front doors |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for shelf |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 34 × 32.5 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Antique Brass, Clear Glass, Hickory PU, Willadeene Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Durango B5133 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Durango B5133-07 Bachelor Chest from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.