Abington B3804-20 Dresser
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Abington B3804-55 Queen Panel Storage Bed
Abington B3804-75 Cal.King Panel Storage Bed
Abington B3804-05 Open Nightstand
Abington B3804-64 King Panel Bed
Abington B3804-74 Cal.King Panel Bed
Abington B3804-42 Mirror
Abington B3804-10 Chest
Abington B3804-01 Nightstand
Abington B3804-13 Chest
Abington B3804-54 Queen Panel Bed
Abington B3804-66 King Poster Bed
Abington B3804-56 Queen Poster Bed
Items We Think You Will Love..
Bryson Dresser – BRNSZ5500
Avalanche 8-Drawer Dresser in Antique White
Glacier Point Dresser – GLPGR5500
Bridgestone 7-Drawer Dresser in Antique White
Alana Dresser
Geo Heights Dresser – GEOBT5500
Bridgestone 7-Drawer Dresser in Black
Monterey 9 Drawer Dresser
Grant Park Dresser Mirror – GPKPE5550
Whit-Ash Dresser and Mirror Set in Light Grey
Ocean Isles 6 Drawer Woven Dresser
McCoy Dresser and Mirror Set in Charcoal
Abington B3804-20 Dresser
Product Details
| Construction & Features | 9 drawers with 3 felt lined top drawers. |
|---|---|
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back. |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides. |
| Construction & Features | sealed case piece. |
| Construction & Features | support leg w/ levelers. |
| Construction & Features | metal with nails decoration at top 2 sides. |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top. |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 65 × 38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Charcoal |
| Style | Transitional |
| Collection | Abington B3804 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Abington B3804-20 Dresser from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.