Westbourne B5888-20 Drawer Dresser
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Westbourne B5888-10 Drawer Chest
Westbourne B5888-64A Complete King Panel Storage Bed
Westbourne B5888-74A Cal.King Panel Storage Bed
Westbourne B5888-76 Cal.King Poster Bed w/Upholstered Headboard
Westbourne B5888-74 Cal.King Panel Bed
Westbourne B5888-75 Complete Cal.King Upholstered Panel Bed
Westbourne B5888-54 Complete Queen Panel Bed
Westbourne B5888-01 Drawer Nightstand
Westbourne B5888-54A Complete Queen Panel Storage Bed
Westbourne B5888-42 Portrait Mirror
Westbourne B5888-55 Complete Queen Upholstered Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Bridgestone 7-Drawer Dresser in Antique White
Glacier Point Gj Dresser – GLPGJ5500
Colorado City Dresser and Mirror Set in Charcoal
Amish Highlands Dresser – AHINT5500
Amish Highlands Dressing Mirror – AHINT556T
Bridgestone Dresser and Mirror Set in Antique White
McCoy 7-Drawer Dresser in Charcoal
Islamorada 6-drawer / 2-door Dresser
Adamstown Dresser – ADANT5500
Bryson Dresser – BRNSZ5500
Westland 6-Drawer Dresser in Almond
Westland Dresser and Mirror Set in Almond
Westbourne B5888-20 Drawer Dresser
Product Details
| Dimensions | 66″W x 19″D x 38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 48.26cm D x 96.52cm H |
| Construction & Features | 7 drawers with 3 felt lined top drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers at front feet |
| Weight | 208.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 66 × 38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Umber, Milo Ivory Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Westbourne B5888 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Westbourne B5888-20 Drawer Dresser from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.