Westbourne B5888-01 Drawer Nightstand
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Westbourne B5888-03 Door Nightstand
Westbourne B5888-74A Cal.King Panel Storage Bed
Westbourne B5888-55 Complete Queen Upholstered Panel Bed
Westbourne B5888-42 Portrait Mirror
Westbourne B5888-64 Complete King Panel Bed
Westbourne B5888-10 Drawer Chest
Westbourne B5888-56 Complete Queen Poster Bed w/Upholstered Headboard
Westbourne B5888-30 Armoire
Westbourne B5888-64A Complete King Panel Storage Bed
Westbourne B5888-74 Cal.King Panel Bed
Westbourne B5888-75 Complete Cal.King Upholstered Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Mission Hill Bedroom Nightstand – MIHHA5750
Bridgestone 2-Drawer Nightstand with USB in Black
Canterbury 2-Drawer Nightstand with USB in Grey
Rio Nightstand with Electronic Features in Blue
Monterey 2 Drawer Electrified Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Black
Cape May Electrified Nightstand
Northlake 3 Drawer Nightstand – NRLWT5750
Rio Nightstand with Electronic Features in Black
Avalanche 3-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Amish Highlands Nightstand – AHINT5750
Miramar Electrified 3-drawer Woven Nightstand
Westbourne B5888-01 Drawer Nightstand
Product Details
| Dimensions | 30″W x 19″D x 28″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 76.2cm W x 48.26cm D x 71.12cm H |
| Construction & Features | 2 drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers at front feet |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Weight | 58.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 30 × 28 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Umber, Milo Ivory Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Westbourne B5888 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Westbourne B5888-01 Drawer Nightstand from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.