Glenbrook B5668-05 Open Nightstand
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Glenbrook B5668-75A Cal.King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Glenbrook B5668-55A Queen Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Glenbrook B5668-75 Complete Cal.King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Glenbrook B5668-65A King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Glenbrook B5668-55B Complete Queen Wall Bed w/Upholstered HB
Glenbrook B5668-10 Drawer Chest
Glenbrook B5668-65B Complete King Wall Bed w/Upholstered HB
Glenbrook B5668-64A King Panel Storage Bed
Glenbrook B5668-20 Drawer Dresser
Glenbrook B5668-55 Complete Queen Panel Bed w/Upholstered Headboard
Glenbrook B5668-75B Complete Cal.King Wall Bed w/Upholstered HB
Items We Think You Will Love..
McCoy 2-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Vintage Series Open Night Stand – Black
Surfside 1-drawer / 2-door Electrified Nightstand
Geo Heights Nightstand – GEOBT5750
Mission Hill Bedroom Nightstand – MIHHA5750
Bridgestone 2-Drawer Nightstand with USB in Antique White
Westland 2-Drawer Nightstand in Almond
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Rio Nightstand with Electronic Features in White
Ralston Nightstand – RANDA5750
Northlake 3 Drawer Nightstand – NRLWT5750
McCoy 2-Drawer Nightstand with USB in Charcoal
Glenbrook B5668-05 Open Nightstand
Product Details
| Dimensions | 24″W x 17.25″D x 28.75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 60.96cm W x 43.81cm D x 73.03cm H |
| Construction & Features | 1 felt lined drawer on top |
| Construction & Features | 2 fixed bottom wood shelves |
| Construction & Features | tinted drawer w/english dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Construction & Features | weight capacity: 50 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.25 × 24 × 28.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | M10868 Natural Fabric, Pebble |
| Style | Contemporary |
| Collection | Glenbrook B5668 |
Product Questions
"*" indicates required fields
Why Buy Glenbrook B5668-05 Open Nightstand from Skyland Furniture?
You are looking at an item we’ve carefully selected for its lasting quality, durability, and style. But when you purchase this piece from Skyland Furniture, you are getting more than just great furniture—you’re getting the peace of mind that comes with shopping locally.
Curated for the High Country: We purposefully stock quality furnishings designed to fit the unique lifestyle, aesthetic, and comfort needs of homes here in Boone and the High Country.
Locally Owned & Trusted: We aren't a faceless online retailer. We are a locally owned business located right on NC-105, fully committed to our community and neighbors.
Quality You Can Trust: Skip the risks of shipping damage and online guesswork. We stand behind the craftsmanship of this product and ensure it meets our high standards before it ever reaches your home.
Hassle-Free Local Support: If you ever have a question about this piece, our local team is just a phone call or a short drive away to provide personal, immediate assistance.